X
Software Functionality Revealed in Detail
We’ve opened the hood on every major category of enterprise software. Learn about thousands of features and functions, and how enterprise software really works.
Get free sample report

Compare Software Solutions
Visit the TEC store to compare leading software solutions by funtionality, so that you can make accurate and informed software purchasing decisions.
Compare Now
 

 cdma billing
浏览RFP模板

TEC RFP模板为超过40个类别的软件罗列了数以千计的特性和功能。获取行业中最全面的要求/功能列表。

现在就浏览
比较软件解决方案

以成千上万的特点和功能为依据,一对一地比较各种领先的解决方案。 TEC比较报告给你比你所能发现其他任何地方都更详细的资料。

现在就比较

计费和客户服务(CC&B)(英文版)

Customer care and billing (CC&B) solutions typically support providers of utilities, telephony, cable, or other services providing companies. The TEC model of CC&B software covers mediation, provisioning, rating, reporting, financial systems, and billing for voice, data, content, and utility services. 

Start Now

文档关于 » cdma billing

EAM, CMMS karşı: Şirketiniz için Hangisi Uygundur


Girişim varlık yönetimi (EAM) yazılım ve bilgisayarlı bakım yönetim sistemleri (CMMS) giderlerini azaltmak ve gelirlerini artırmak için gerçekçi bir şekilde başlıkları çekmeye devam ediyor. İlk olarak, göre onarım ve servis bölümleri stok yeterli düzeyde korumak ekipman kullanımı zaten sınırlı fonlar sadece yanlış bir güvenlik hissi elde etmek için over-allocated önlemek tahmin. Ayrıca, bir etkili önleyici bakım programı ekipman kullanımı ve özellikle bir exorbitantly pahalı ekipman yedek bir no-seçeneği olduğunda başarılabilir üretim programları etkinleştirme, kullanılabilirlik geliştirmek sırasında ekonomik kere depresif. Ürün kalitesi gibi müşteri tabanını genişletmek, bu çok hizmet standartları için geçerlidir.

cdma billing   阅读更多……

Profesyonel Hizmetler ve Destek


Profesyonel Hizmetler, halkla ilişkiler, portföy yönetimi, yazılım mühendisliği gibi özel ihtiyaçları giderirler. Bir şirket içinde uzmanlaşmış kişi, firma veya departmanlar tarafından sağlanmaktadırlar.

Destek, profesyonel hizmetler iş alanının bir parçası olarak kabul edilebilir olsa da, ikisi arasında bir ayrım yapılmalıdır. Destek, genellikle teknoloji ürünleri ile ilgili yardım sağlama tecrübesi olan yüksek vasıflı teknisyenler gerektiren ve profesyonel hizmetlerin özel bir tipi olan teknik desteğe tekabül eder. Profesyonel hizmetler sağlayan danışmanlar genellikle müşterileri her proje ve bu proje için harcadıkları süre bazında faturalandırırken, destek ekiplerine genellikle aylık veya yıllık bir ücret ödenir

cdma billing   阅读更多……

Dengenet Proje ve Danismanlik Ltd. Sti.


Dengenet; Netsis “Kurumsal Kaynak Planlama” yazilimlari ile; üretim, satis, dagitim, hizmet ve daha bir çok sektörde faaliyet gösteren kuruluslarin; satis/satinalma, üretim, dagitim, planlama, finans, muhasebe gibi tüm is süreçlerinin “denge” ve “uyum” içinde yönetilmesini saglar. Dengenet; profesyonel is algisi, çözüm odakli yaklasimlari, satis ve satis sonrasi hizmet kalitesi, kurumsal çagrilara “acil servis” anlayisiyla geri dönüsleri ve müsterisiyle kurdugu kusursuz iletisim köprüleri ile su farkindaliklari yaratir.

cdma billing   阅读更多……

Profesyonel Hizmetlerin Otomasyonu için Proje Portföy Yönetimi


A business practice that assists organizations to align their portfolio of projects with their business strategy. Professional services automation (PSA) refers to a system designed to streamline and track resources, projects, portfolios, revenues, and the costs of professional services organizations (PSOs), which provide billable services to their clients. Consequently, PPM for PSA provides both the high-level monitoring of project portfolios as business investments and automates the project-specific functionality of time, billing, expense reporting, opportunity management, and resource management, linking back office functionality with the PSO’s portfolio of projects.

cdma billing   阅读更多……

关键业务功能: 误解,没有得到充分利用,和低估 第一部分:信用卡和A / R管理


信贷和收集功能是最被人误解,没有得到充分利用,和低估的业务领域。当联盟与销售功能,控制A / R可以产生重大的现金流入前景现金周期中发挥了巨大的作用。

cdma billing   阅读更多……

Delta 21


Delta21系统有19个模块,包括客户控制,安全,支票账户,储蓄账户,长期储蓄,会计和出纳控制,信用管理,贷款控制和管理,银行账户,总帐,成本核算,资产控制,主管信息系统,信用卡管理,借记卡管理,项目管理,自动取款机界面,库存和采购,销售控制,和税务管理。

cdma billing   阅读更多……

批发与零售


批发和零售业企业需要面对多重的宏观和微观经济压力,如:无法预测的消费者行为,需求变化,激烈的竞争,以及本地的、国家的或国际的法规限制等。这些企业还经历了成本增加。这些成本可包括运输和交货成本,以及针对各地分支机构的管理成本。

cdma billing   阅读更多……

Sage HRMS


The Sage Abra human resource management solution (HRMS) is designed to increase the efficiency of human resources (HR) administration, including HR, benefits, employee self-service, attendance, recruiting, and training. It includes support for companies in both the US and Canada, and can support companies with employees in both countries. Sage Abra replaces paper-based, time-consuming, and error-prone HR methods, and is modular, so users can customize the solution according to their needs, desired level of automation, and budget. Along with a comprehensive set of features for HR, benefits, time off, and training, Sage Abra HRMS includes Web-based employee self-service, benefits enrollment, and workflow features to keep the workforce connected at all times. It also comes with query, reporting, and analysis tools-including Crystal Report Writer-to manage critical business information. Sage Abra HRMS also supports multiple database platforms, including Microsoft SQL Server, SQL Server Express, and Visual FoxPro.  

cdma billing   阅读更多……

人力资本财务


许多企业仍然无法完全意识到人力资本为他们带来的投资回报率(ROI)。然而当人们在谈论资产时,通常会将其视为成本,因为目前还没有一种统一标准化的系统能够进行评价。通过本文了解如何将基本的会计理论应用到人力资本管理中。

cdma billing   阅读更多……

金融与银行业


今天,金融和银行业面临的最大挑战有:变化不定的全球经济环境,金融服务领域的新技术发展趋势,和在业务流程和服务方面的创新。无论在哪个国家,金融和银行业都是一个非常重要的经济部门。由于金融和银行业掌握着金融交易命脉,因此它常被看作是区域和全球经济的晴雨表。

cdma billing   阅读更多……